Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 2.2uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 2.2uF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603
Mfr. Part # : 0603X7R225K250NT
Model Number : 0603X7R225K250NT
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Terminal Composition: Au/Ag-Ni-Sn (From the inside out)
  • Certifications: RoHS compliant, REACH compliant
Technical Specifications
Part Number Description
Item Description
1. Dimension Code 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2211, 2225
2. Temperature Characteristic C0G (030 PPM/), X7R (15%), X5R (15%)
3. Nominal Electrostatic Capacity e.g., 8R0=8.0pF, 100=10pF, 101=100pF
4. Tolerance of Electrostatic Capacity B:0.1pF, C:0.25pF, D:0.5pF, F:1%, G: 2%, J:5%, K:10%, M:20%, Z:+80%/-20%
5. Rated Voltage (DC) e.g., 250=25V, 251=250V, 252=2500V