Contact Now
  • 1
Description : Power Line Filter Modules
Mfr. Part # : FLTR100V10
Model Number : FLTR100V10
Contact Now
FLTR100V10 Filter Module
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Lineage Power
  • Model: FLTR100V10
  • Case Material: Nonconductive plastic
Technical Specifications
Specification Value Unit
Input Voltage (Maximum Continuous) 75 Vdc
Input Voltage (Maximum Transient, 100 ms) 100 Vdc
Maximum Current 10 A
Dimensions (L x W x H) 51 x 28 x 12 mm (2.0 x 1.1 x 0.46 in.)
Operating Case Temperature Range -40 to 100 C
Storage Temperature -55 to 125 C
Resistance per Leg - 14 m (Max)
Maximum Average Current (TA = 60 C, 2.03 m/s air) - 10 A
Maximum Average Current (TA = 60 C, natural convection) - 6.5 A
Common-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) - 36 dB (Typical)
Differential-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) - 44 dB (Typical)
Pin Options Short pin: 2.8 mm (0.110 in.)
Pin Options Short pin: 3.7 mm (0.145 in.)
Pin Options Short pin: 4.6 mm (0.180 in.)