PCB mountable ABB FLTR100V20 EMI filter module compatible with Pb free and SnPb reflow environments
Contact Now
Description : Power Line Filter Modules
Mfr. Part # : FLTR100V20
Model Number : FLTR100V20
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: GE Critical Power
  • Model: FLTR100V20
  • RoHS Compliance: RoHS Compliant to Directive 2011/65/EU
  • Compatibility: Compatible in Pb-free or SnPb reflow environment
  • Mounting: Printed-circuit board mountable
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Max Unit
Input Voltage: Continuous VI 75 Vdc
Input Voltage: Transient (100 ms) VI, trans 100 Vdc
Voltage from GND to Either Input Lead (1 minute) 2500 Vdc
Operating Case Temperature Tc -40 100 C
Storage Temperature Tstg 55 125 C
Resistance per Leg R 6.6 m
Maximum Average Current (TA = 48 C, 2.0 m/s (400 lfm) air) Natural convection I max 13 A
Maximum Average Current (TA = 48 C, 2.0 m/s (400 lfm) air) Forced Air I max 20 A
Common-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 32 dB
Differential-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 36 dB