Precision quartz crystal unit SJK 7E16000E20UCG ceramic surface mount with 16 MHz frequency stability
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 20pF
Frequency : 16MHz
Description : Crystal 16MHz ±10ppm 20pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E16000E20UCG
Model Number : 7E16000E20UCG
Package : SMD2520-4P
Contact Now
Product Overview
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic surface mount package measuring 2.5*2.0mm. It is designed for applications requiring precise frequency control, offering stable performance across a wide operating temperature range.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecification
Output Frequency16.000000MHz
ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (at 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)20.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature10ppm max / -20 C to +70 C; 30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)80 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing Condition (Ambient Temperature)255
Testing Condition (Relative Humidity)40%~70%
Measure EquipmentS&A250B or equivalent
Drop TestFrequency change 5ppm, Resistance change 15% after 3 drops from 55cm
Vibration TestFrequency 10~55Hz, Amplitude 1.5mm, 2 hours per axis (X,Y,Z). Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
Thermal Shock Test25 cycles (-403 for 30min to 852 for 30min). Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
Hermeticity TestLeakage rate 110-9Pa.m3/s
Soldering Heat ResistancePeak temp 260C10C for 155 sec. Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
Tinning TestCoverage 90% after dipping in 260C10C for 31 sec
High Temp. & Humidity Test60C2, 90%~95% RH for 240 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15%. No surface rust.
High Temp. Test85C2 for 240 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
Low Temp. Test-40C2 for 240 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
Life Test5V, 25 for 1000 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
2207271530_SJK-7E16000E20UCG_C557153.pdf
Wholesale Precision quartz crystal unit SJK 7E16000E20UCG ceramic surface mount with 16 MHz frequency stability from china suppliers
Precision quartz crystal unit SJK 7E16000E20UCG ceramic surface mount with 16 MHz frequency stability Images