Variable Delay Chip onsemi MC100EP195FAG with 10.2 Nanosecond Range and 2.2 Nanosecond Minimum Delay
Contact Now
Output Level : ECL
Voltage - Supply : 3V~3.6V;-3.6V~-3V
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Available Total Delays : 2.2ns~12.2ns
Description : ECL 2.2ns~12.2ns LQFP-32(7x7) Delay Lines RoHS
Mfr. Part # : MC100EP195FAG
Model Number : MC100EP195FAG
Package : LQFP-32(7x7)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Semiconductor Components Industries, LLC (onsemi)
  • Pb-Free Devices: Yes
  • Packaging: LQFP-32, QFN-32
Technical Specifications
Specification Value Notes
Model Numbers MC10EP195, MC100EP195
Programmable Delay Resolution ~10 ps
Maximum Programmable Range 10.2 ns
Fixed Minimum Delay 2.2 ns
Maximum Input Clock Frequency >1.2 GHz (Typical)
PECL Mode Operating Range VCC = 3.0 V to 3.6 V, VEE = 0 V
NECL Mode Operating Range VCC = 0 V, VEE = -3.0 V to -3.6 V
Data Select Inputs D[9:0] Accept ECL, LVCMOS, or LVTTL
Cascade Control Input D[10]
Load/Hold Input LEN
Enable Input EN Logic High forces Q to Logic Low
Minimum Delay Set SETMIN
Maximum Delay Set SETMAX
Reference Voltage Output VBB Internally generated
Input Pulldown Resistor (R1) 75 k Internal
ESD Protection (HBM) >2 kV
ESD Protection (MM) >100 V
ESD Protection (CDM) >2 kV
Operating Temperature Range -40C to +85C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=0) 1650 ps (Typ) @ -40C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=0) 1600 ps (Typ) @ 25C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=0) 1800 ps (Typ) @ 85C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=1023) 9500 ps (Typ) @ -40C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=1023) 10000 ps (Typ) @ 25C
Propagation Delay (IN to Q, D[0:10]=1023) 10800 ps (Typ) @ 85C
Programmable Range (tPD(max) - tPD(min)) 7850 ps (Typ) @ -40C
Programmable Range (tPD(max) - tPD(min)) 8200 ps (Typ) @ 25C
Programmable Range (tPD(max) - tPD(min)) 8850 ps (Typ) @ 85C
Step Delay (D0 High) 13 ps (Typ) @ -40C
Step Delay (D0 High) 14 ps (Typ) @ 25C
Step Delay (D0 High) 14 ps (Typ) @ 85C
Output Rise/Fall Time (Q, 20-80% @ 50 MHz) 85 ps (Typ) @ -40C
Output Rise/Fall Time (Q, 20-80% @ 50 MHz) 85 ps (Typ) @ 25C
Output Rise/Fall Time (Q, 20-80% @ 50 MHz) 95 ps (Typ) @ 85C