Ceramic Low Pass Filter Mini-Circuits LFCN-6000D Featuring LTCC Construction and Stable Performance
Contact Now
Cut-Off Frequency : 6.8GHz
Impedance : 50Ω
Type of Filter : Low-pass Filter
Frequency - Center : 6.8GHz
Description : 50Ω 6.8GHz SMD3216-4P Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCN-6000D+
Model Number : LFCN-6000D+
Package : SMD3216-4P
Contact Now
Mini-Circuits LFCN-6000D+ Ceramic Low Pass Filter
The Mini-Circuits LFCN-6000D+ is a 7-section ceramic low pass filter designed for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters/receivers and general lab use. It offers excellent power handling (9W), small size, temperature stability, and LTCC construction, protected by U.S Patent 6,943,646. This RoHS compliant filter operates within a 50 Ohm system and covers a frequency range from DC to 6000 MHz in its passband.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Model: LFCN-6000D+
  • Material: Ceramic (LTCC construction)
  • Certifications: +RoHS Compliant
  • Origin: USA (implied by P.O. Box and contact information)
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitsNotes
Passband Insertion LossDC-6000--1.2dB1, 2
Cut-Off Frequency VSWR6800-3.0-dB-
Stop Band Rejection Loss850020--dB-
Stop Band Rejection Loss8700-10500-30-dB-
Stop Band VSWR8500-18000-20-:1-
Operating Temperature-55 to 100---C3
Storage Temperature-55 to 100---C-
RF Power Input25C--9W max.3
Max. DC VoltagePins 1&3--25VDC-
DC Current Input to Output25C--0.5A max.-
Notes:
1. DC Resistance to ground is 100 Mohms min.
2. Measured on Mini-Circuits Characterization Test Board TB-270.
3. Derate linearly to 3W at 100C ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.