Mini-Circuits LFCW-5000 LTCC low pass filter designed for high frequency applications up to 5000 MHz
Contact Now
Impedance : 50Ω
Frequency - Center : 5.75GHz
Description : 50Ω 5.75GHz SMD-4P,0.8x1.6mm Ceramic Filters RoHS
Mfr. Part # : LFCW-5000+
Model Number : LFCW-5000+
Package : SMD-4P,0.8x1.6mm
Contact Now
Mini-Circuits LFCW-5000+ is an LTCC low pass filter with a passband from DC to 5000 MHz, supporting a variety of applications. This model provides 1.6 dB typical passband insertion loss and offers very good stopband rejection due to its strategically constructed layout with minimal interaction between components. It handles up to 2.5W RF input power and provides a wide operating temperature range from -55 to +125C. Housed in a tiny 0603 ceramic form factor with wraparound terminations, the filter is ideal for dense PCB layouts with minimal performance variation due to parasitics. Its ultra-wide stopband extends to 26.5 GHz, making it suitable for high-end applications. The LTCC construction provides repeatable performance in a rugged, ceramic package, well-suited for tough environments. Applications include harmonic rejection, VHF/UHF transmitters/receivers, test and measurements, telecommunications and broadband wireless systems, applications, and Satcom modems.
Product Attributes
  • Brand: Mini-Circuits
  • Origin: USA (implied by address)
  • Material: Ceramic (LTCC)
  • Certifications: +RoHS Compliant
Technical Specifications
Parameter Frequency (MHz) Min. Typ. Max. Unit Notes
Pass Band Insertion Loss DC - 5000 - 1.6 2.1 dB
Return Loss DC - 5000 - 13 - dB
Stop Band Rejection Loss 7200 - 7600 20 40 - dB
Stop Band Rejection Loss 7600 - 11000 30 43 - dB
Operating Temperature - -55 - 125 C
Storage Temperature - -55 - 125 C
RF Power Input* @25C - - 2.5 W Passband rating, derate linearly to 0.7W at 125C ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.
2410311337_Mini-Circuits-LFCW-5000-_C4980780.pdf
Wholesale Mini-Circuits LFCW-5000 LTCC low pass filter designed for high frequency applications up to 5000 MHz from china suppliers
Mini-Circuits LFCW-5000 LTCC low pass filter designed for high frequency applications up to 5000 MHz Images