programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-33E8.192000 with precise frequency generation 1 MHz to 156 MHz
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 8.192MHz
Description : ±25ppm 3.3V 8.192MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-22-33E8.192000
Model Number : MST8011AI-22-33E8.192000
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It provides a 100% pin-compatible replacement for quartz oscillators, boasting excellent total frequency stability down to 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD range (1.62V to 3.63V) and features high shock and vibration resistance. The device includes a standby mode for extended battery life and a fast 5 ms startup time. It is available in industry-standard packages and complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free specifications.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypicalMaxUnitConditions
Electrical Characteristics
Output Frequency RangeF1-156.25MHz-
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40-85Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-40-105Extended Industrial Grade
Operating Temperature RangeT_use-55-125Automotive Grade
Power VoltageVDD_1.81.621.81.98V-
Power VoltageVDD_3.32.973.33.63V-
Power VoltageVDD_XX2.25-3.63V-
Power VoltageVDD_YY1.62-3.63V-
Current ConsumptionIdd-4.2-mANo Load, F=20 MHz, VDD=1.8V
Current ConsumptionIdd-4.5-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.5V
Current ConsumptionIdd-4.9-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby CurrentI_std-0.6-µAST=GND, VDD=1.8V, Weak Pull-down
Standby CurrentI_std-0.8-µAST=GND, VDD=2.5V, Weak Pull-down
Standby CurrentI_std-1.5-µAST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Weak Pull-down
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOL--VDD×0.1VIOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output Low VoltageVOL--VDD×0.1VIOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low VoltageVOL--VDD×0.1VIOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High VoltageVOHVDD×0.9--VIOL = -2 mA (VDD_1.8)
Output High VoltageVOHVDD×0.9--VIOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High VoltageVOHVDD×0.9--VIOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V to 3.3V, 20% to 80%
Rise and Fall TimeTr, Tf-1.9-nsVDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise and Fall TimeTr, Tf-2.2-nsVDD = 1.8V, 20% to 80%
Input Low VoltageVIL--VDD×0.3VPin 1, OE or ST
Input High VoltageVIHVDD×0.7---VPin 1, OE or ST
Startup TimeT_start-5.0--msFrom VDD reaching its minimum rated value
Enable/Disable TimeT_oe--130nsF= 180 MHz
Recovery TimeT_resume-5.0-msFrom ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V to 3.3V
RMS Period JitterT_jitt-2.8-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-23.3-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V to 3.3V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF= 75 MHz, 12 kHz to 20 MHz bandwidth
Environmental Compliance
Shock Resistance--->60,000gMIL-STD-883F, Method 2002
Vibration Resistance--->70gMIL-STD-883F, Method 2007
G-Sensitivity--<0.1-ppb/g-
Moisture Sensitivity LevelMSL-1--@ 260°C
2509051010_MSTM-MST8011AI-22-33E8-192000_C51026284.pdf
Wholesale programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-33E8.192000 with precise frequency generation 1 MHz to 156 MHz from china suppliers
programmable oscillator MSTM MST8011AI-22-33E8.192000 with precise frequency generation 1 MHz to 156 MHz Images