Programmable Oscillator MST8011AI 22 33S16 777216 with Precise Frequency Control and RoHS Compliance
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 16.777216MHz
Description : ±25ppm 3.3V 16.777216MHz SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-22-33S16.777216
Model Number : MST8011AI-22-33S16.777216
Package : SMD3225-4P
Contact Now
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. With low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V), and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g), the MST8011 is ideal for demanding applications. It features a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm) and compliant with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Applications:
  • DVR
  • IP HD Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Devices
Product Attributes:
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Electrical Characteristics
Output Frequency RangeF1-156.25MHz-
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
-40-85Industrial Grade
-40-105Extended Industrial Grade
-55-125Automotive Grade
Power Supply VoltageVDD_1.81.621.81.98V-
VDD_3.32.973.33.63V-
VDD_XX2.25-3.63V-
VDD_YY1.62-3.63V-
Current ConsumptionIdd-4.2-mANo Load, F=20 MHz, VDD=1.8V
-4.5-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.5V
-4.9-mANo Load, F=20 MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby CurrentI_std-0.6-AST=GND, VDD=1.8V, Output weak pull-down
-0.8-AST=GND, VDD=2.5V, Output weak pull-down
-1.5-AST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Output weak pull-down
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOL--VDD0.1VIOL = 2 mA (VDD_1.8)
--VDD0.1VIOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
--VDD0.1VIOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High VoltageVOHVDD0.9--VIOL = -2 mA (VDD_1.8)
VDD0.9--VIOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
VDD0.9--VIOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
-1.9-nsVDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
-2.2-nsVDD =1.8V, 20% to 80%
Start-up TimeT_start-5.0-msMeasured from the time VDD reaches its minimum rated value.
Enable/Disable TimeT_oe-100130nsF= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume TimeT_resume-5.0-msMeasured from when ST pin exceeds 50% threshold.
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
-2.8-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-23.3-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
-28.5-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
-1.32psF = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz