Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-72-YYE20.000000 with Precise Frequency from 1 MHz to 156 MHz
Contact Now
Description : SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-YYE20.000000
Model Number : MST8011AI-72-YYE20.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. With low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V), and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g), the MST 8011 is ideal for demanding applications. Features include a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, LVCMOS/HCMOS compatible output, and industry-standard package sizes (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm). It is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Applications
  • DVR
  • IP HD Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Equipment
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
Electrical Characteristics
Output Frequency RangeF1156.25MHz
Operating Temperature RangeT_use-2070Commercial Grade
-4085Industrial Grade
-40105Extended Industrial Grade
Power Supply VoltageVDD_1.81.621.81.98V
VDD_3.32.973.33.63V
VDD_XX2.253.63V
Current ConsumptionIdd4.24.9mANo Load, F=20MHz, VDD=1.8V
Standby CurrentI_std0.61.5AST=GND, VDD=1.8V
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOLVDD0.1VIOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9VIOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise/Fall TimeTr, Tf1.7nsVDD=1.8V, 20% to 80%
Input Low VoltageVILVDD0.3VPin 1, OE or ST
Input High VoltageVIHVDD0.7VPin 1, OE or ST
Startup TimeT_start5.0msFrom VDD reaching min rated value
Enable/Disable TimeT_oe130nsF=180MHz
Resume TimeT_resume5.0msFrom ST pin >50% threshold
RMS Period JitterT_jitt2.8psF=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-Peak Period JitterT_pk28.5psF=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random JitterT_phj1.32psF=75MHz, BW=12kHz to 20MHz
Environmental Compliance
Shock Resistance>60,000gMIL-STD-883F, Method 2002
Vibration Resistance>70gMIL-STD-883F, Method 2007
G-Sensitivity<0.1ppb/g
Moisture Sensitivity LevelMSL1@ 260C
2512081620_MSTM-MST8011AI-72-YYE20-000000_C53109468.pdf
Wholesale Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-72-YYE20.000000 with Precise Frequency from 1 MHz to 156 MHz from china suppliers
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-72-YYE20.000000 with Precise Frequency from 1 MHz to 156 MHz Images