Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-72-33E32.000000 with Frequency Range 1 MHz to 156.25 MHz
Contact Now
Description : SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E32.000000
Model Number : MST8011AI-72-33E32.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency selection from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with quartz oscillators and provides excellent total frequency stability. Designed for low power consumption, it features a standby mode to extend battery life and a fast startup time. The oscillator is resistant to shock and vibration, making it suitable for demanding applications. It is available in industry-standard packages and complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance at 25C, first year aging at 25C, variation over operating temperature, rated supply voltage, and load.
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 85 Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 105 Extended Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -55 - 125 Automotive Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V
Power Supply Voltage VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V
Power Supply Voltage VDD_XX 2.25 - 3.63 V
Power Supply Voltage VDD_YY 1.62 - 3.63 V
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No Load Condition, F=20MHz, VDD=1.8V
Current Consumption Idd - 4.5 - mA No Load Condition, F=20MHz, VDD=2.5V
Current Consumption Idd - 4.9 - mA No Load Condition, F=20MHz, VDD=2.8V to 3.3V
Standby Current I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, Output Weak Pull-down
Standby Current I_std - 0.8 - A ST=GND, VDD=2.5V, Output Weak Pull-down
Standby Current I_std - 1.5 - A ST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Output Weak Pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full Voltage Range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.9 - ns VDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise and Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD = 1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - -- V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 -- ms Measured from the time VDD reaches its rated minimum.
Enable/Disable Time T_oe - 100 130 ns F=180MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from the time ST pin exceeds 50% threshold.
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 - ps F=75MHz, VDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 23.3 - ps F=75MHz, VDD=2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 - ps F=75MHz, Integration Bandwidth = 900kHz to 7.5MHz
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F=75MHz, Integration Bandwidth = 12kHz to 20MHz
Applications
Pin Definitions
Pin Symbol I/O Function Description
2 GND - Power Ground Electrical ground
3 CLK O Clock Output Oscillator output
4 VDD - Power Supply Power supply voltage[2]
Notes:
2. A decoupling capacitor of 0.1 F or greater is required between VDD and GND.
Product Dimensions and Recommended Land Pattern
Package Dimensions - Outline (Unit: mm)
Package Dimensions (L x W x H)
2.0 x 1.6 x 0.75 mm 2.0 x 1.6 x 0.75
2.5 x 2.0 x 0.75 mm 2.5 x 2.0 x 0.75
3.2 x 2.5 x 0.75 mm 3.2 x 2.5 x 0.75
Recommended Land Pattern (Unit: mm)
Package Land Pattern (L x W)
2.0 x 1.6 mm 2.2 x 1.8
2.5 x 2.0 mm 2.7 x 2.2
3.2 x 2.5 mm 3.4 x 2.7
Marking Description (Standard Marking)
: PIN 1 Identifier
: Lot Number
: Frequency Information (e.g., 125.000)
Ordering Information
Device Numbering Guide (for MST8011 ordering only)
MST8011 A I 2 2 33 E 12.288000 D
Product Model: MST 8011
Model Version: A: Initial Release, B: Revised
Temperature Range: C: Commercial (-20C to 70C), I: Industrial (-40C to 85C)
Output Drive Strength: -: Default
Package: 7: 2016, 1: 2520, 2: 3225
Packaging Specification: D: 8 mm Tape & Reel, 3 ku/reel, E: 8 mm Tape & Reel, 1 ku/reel
Frequency: 1.000000 to 156.25.000000MHz (e.g., 25.000000 for 25MHz, 156.250000 for 156.25MHz)
Pin 1 Function: N: No Connect, E: Output Enable, S: Standby
Operating Voltage (typ): 18: 1.8V 10%, 25: 2.5V 10%, 28: 2.8V 10%, 30: 3.0V 10%, 33: 3.3V 10%, XX: 2.25~3.63V, YY: 1.62~3.63V
Frequency Stability (ppm): 1: 20, 2: 25, 8: 30, 3: 50
Test Circuit and Waveform
Test Circuit
Waveform
Conditions:
2) Load capacitance includes probe capacitance.
3) A 0.1 F decoupling capacitor should be connected between VCC and GND pins close to the device.
Reflow Soldering Curve