Ultra small footprint clock generator MICROCHIP DSC612RI3A-010J with two independent LVCMOS outputs
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Output Frequency(Max) : 100MHz
Number of Outputs : 2
Voltage - Supply : 1.71V~3.63V
Description : 100MHz 2 VFLGA-6 Pin Configurable/Selectable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : DSC612RI3A-010J
Model Number : DSC612RI3A-010J
Product Overview
The DSC612 is a MEMS low power, ultra-small footprint, crystal-less family of clock generators. It eliminates the need for an external crystal or reference clock, offering enhanced reliability and accelerated product development. The DSC612 generates up to two independent LVCMOS output clocks, each configurable from 2 kHz to 100 MHz, with options for output enable/disable, standby, sleep, spread spectrum enable, and frequency select.
Technical Specifications
ParameterSymbolMin.Typ.Max.UnitsConditions
Supply VoltageVDD1.713.63VNote 1
Active Supply CurrentIDD56mAfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (Sleep Mode, 1 PLL Off)IDDSL3mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (32.768 kHz Output Only)IDD32k1.4mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 32.768 kHz, VDD = 1.8V, No Load
Standby Supply CurrentISTDBY1.0AVDD = 1.8V/2.5V
Standby Supply CurrentISTDBY1.5AVDD = 3.3V
Frequency Stabilityf20ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf25ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf50ppmAll temperature ranges
Agingf5ppm1st year @ +25C
Agingf1Per year after the first year
Startup TimetSU1.5msFrom 90% VDD to valid clock output, T = +25C
Input Logic HighVIH0.7 x VDDVInput waveform must be monotonic with rise/fall time < 10 ms.
Input Logic LowVIL0.3 x VDDVInput waveform must be monotonic with rise/fall time < 10 ms.
Output Disable TimetDA200 + 2 PeriodsnsNote 5
Output Enable TimetEN1.0sFor parts configured with OE, not Standby.
Output Logic HighVOHY0.8 x VDDVI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Logic LowVOLY0.2 x VDDI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard drive)tRY1/tFY11.22.0nsCL = 10 pF, VDD = 1.8V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard drive)tRY1/tFY10.61.2nsCL = 10 pF, VDD = 2.5V/3.3V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High drive)tRY2/tFY21.01.5nsCL = 15 pF, VDD = 1.8V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High drive)tRY2/tFY20.51.0nsCL = 15 pF, VDD = 2.5V/3.3V
Frequencyf00.002100MHz
Output Duty CycleSYM4555%
Period Jitter, RMSJPER17psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, RMSJPER14psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, RMSJPER9psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER120psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER100psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER80psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy105psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy90psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy70psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V