MEMS clock generator MICROCHIP DSC612PI3A-010J with spread spectrum enable and frequency select pins
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Output Frequency(Max) : 100MHz
Number of Outputs : 2
Voltage - Supply : 1.71V~3.63V
Description : 100MHz 2 VFLGA-6 Pin Configurable/Selectable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : DSC612PI3A-010J
Model Number : DSC612PI3A-010J
Package : VFLGA-6
Contact Now
Product Overview
The DSC612 is a MEMS-based, crystal-less clock generator family offering ultra-small footprint and low power consumption. It generates up to two independent LVCMOS output clocks from 2 kHz to 100 MHz, eliminating the need for external crystals. Utilizing Microchips PureSilicon MEMS technology, it provides low jitter and high frequency stability across a wide range of supply voltages and temperatures. The device features configurable control pins for output enable/disable, standby, sleep, spread spectrum enable, and frequency select, enhancing reliability and accelerating product development. Available in compact VFLGA packages, it is suitable for low power, portable, consumer, and industrial applications.
Product Attributes
  • Brand: Microchip Technology Inc.
Technical Specifications
ParameterSymbolMin.Typ.Max.UnitsConditions
Supply VoltageVDD1.713.63VNote 1
Active Supply CurrentIDD56mAfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (Sleep Mode, 1 PLL Off)IDDSL3mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (32.768 kHz Output Only)IDD32k1.4mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 32.768 kHz, VDD = 1.8V, No Load
Standby Supply CurrentISTDBY1.0AVDD = 1.8V/2.5V
Standby Supply CurrentISTDBY1.5AVDD = 3.3V
Frequency Stabilityf20ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf25ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf50ppmAll temperature ranges
Agingf5ppm1st year @ +25C
Agingf1Per year after the first year
Startup TimetSU1.5msFrom 90% VDD to valid clock output, T = +25C
Input Logic HighVIH0.7 x VDDVInput waveform must be monotonic with rise/fall time < 10 ms.
Input Logic LowVIL0.3 x VDDVInput waveform must be monotonic with rise/fall time < 10 ms.
Output Disable TimetDA200 + 2 PeriodsnsNote 5
Output Enable TimetEN1.0sNote 6
Enable Pull-Up Resistor300kNote 7
Output Logic HighVOHY0.8 x VDDVI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Logic LowVOLY0.2 x VDDI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard drive)tRY1/tFY11.22.0nsCL = 10 pF, VDD = 1.8V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard drive)tRY1/tFY10.61.2nsCL = 10 pF, VDD = 2.5V/3.3V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High drive)tRY2/tFY21.01.5nsCL = 15 pF, VDD = 1.8V
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High drive)tRY2/tFY20.51.0nsCL = 15 pF, VDD = 2.5V/3.3V
Output Frequencyf00.002100MHz
Output Duty CycleSYM4555%
Period Jitter, RMSJPER17psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, RMSJPER14psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, RMSJPER9psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER120psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER100psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER80psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy105psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy90psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy70psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V