Solid Electrolyte Tantalum Capacitor Xiangyee CA45-E035K476T for Performance in Electronic Devices
Contact Now
Description : CASE-E-7343-41(mm) Tantalum Capacitors RoHS
Mfr. Part # : CA45-E035K476T
Model Number : CA45-E035K476T
Package : CASE-E-7343-41(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HUNAN XIANGYEE ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD.
  • Series: CA45
  • Product Type: Conventional Chip Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
  • Cathode Material: MnO2
  • Origin: Hunan, China
  • MSL Rating: Level 1
Technical Specifications
Specification Details
Model Number: CA45-E035K476T
Operating Temperature Range: -55 to +125
Rated Voltage Range: 35VDC
Nominal Capacitance (CR): 47 F 10%
Dissipation Factor (tg) Max: 10% (at 255, 120Hz)
Equivalent Series Resistance (ESR) Max: 900 m (at 255, 100kHz)
Leakage Current (I0): I0 0.01CRUR or 0.5A (whichever is greater), measured after 5 min charging at rated voltage. For 35V, I 16A.
Ripple Current (Irms) Capability: 428mA (at 25, 100kHz)
Temperature Characteristics (tg Max): 15% at -55, 15% at +85, 20% at +125
Temperature Characteristics (Leakage Current Max): 8I0 at +85, 10I0 at +125
Termination Plating: T = 100% Matte Tin Plating (Lead-free)
Average Failure Rate: 0.5%/2000 hours (at Category Voltage UC and Category Temperature TC)
Product Coding
Format: Model - Rated Voltage Code - Capacitance Code - Capacitance Tolerance - Case Code - Plating
Example: CA45-E035K476T
  • Rated Voltage Codes: 2R5=2.5V, 035=35V, 050=50V, etc.
  • Capacitance Code: e.g., 476 represents 47F (47 x 10^6 pF).
  • Capacitance Tolerance: K=10%, M=20%.
  • Plating: T = 100% Matte Tin Plating (Lead-free).
Marking
Example: V476
  • [Polarity Mark]
  • [Capacitance Code]: e.g., 476 for 47F (in pF).
  • [Voltage Code]: e.g., V for 35Vdc.