Contact Now
Nominal Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Voltage Rating : 6.3V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 30mΩ
Current Rating : 2A
Description : 100nF ±20% 30mΩ 0402 Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM15PC104D0J3D
Model Number : NFM15PC104D0J3D
Package : 0402
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MURATA
  • Part Number System: NFM15PC104D0J3
  • Packaging Code: D0J3
Technical Specifications
ItemSpecificationTest Method
Nominal Capacitance0.1 uFFrequency: 1.00.1kHz (Cap.) Voltage: 1V0.2V(rms)
Capacitance Tolerance20 %
DC Rated VoltageDC 6.3 V
Rated Current2A(DC)
DC Resistance30mmax.Measured with 100mA max.
Insulation Resistance1000Mmin.
Operating /Storage Temp. Range-55 to 105 C
Dimensions (L x W x T)1.00.1 x 0.50.2 x 0.40.1 mm
Packaging180mm Reel PAPER W8P2, 10000 pcs./Reel
Withstanding VoltageRated Voltage x 300%Time: 1 to 5 s
AppearanceNo defects or abnormalities.Visual inspection.
Bending StrengthDeflection: 1.0 mmIt shall be soldered on the glass-epoxy substrate (100400.8mm). Keeping Time: 5 s
VibrationOscillation Frequency: 10 to 2000 to 10Hz for 20 minute.Total amplitude 3.0 mm or Acceleration amplitude 196m/s2 whichever is smaller. Time: A period of 2 hours in each of 3 mutually perpendicular directions.
HumidityTemperature: 402C; Humidity: 90 to 95%(RH); Time: 500+24 / -0 hours
Heat LifeTemperature: Max Op. Temp 2 C; Test Voltage: Rated Voltage x 150%; Time: 1000+48 / -0 hoursCharge Current: 50 mA max.