Contact Now
Capacitance : 1uF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 1uF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=27.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH105K305H20
Model Number : MXH105K305H20
Package : Through Hole,P=27.5mm
Contact Now
Product Overview
The MXH series capacitors are constructed with Metallized Polypropylene Film encapsulated in a self-extinguishing plastic box meeting UL 94V-0 requirements. Designed for harsh environmental conditions and compliant with AEC-Q200, these capacitors are suitable for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications. Key advantages include high stability of capacitance, high operating temperature capability (up to 110 C), self-healing properties, and a flame-retardant case.