Contact Now
Capacitance : 680nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 680nF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=27.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH684K305H11
Model Number : MXH684K305H11
Package : Through Hole,P=27.5mm
Contact Now
Product Overview
The MXH series capacitors are constructed with Metallized Polypropylene Film encapsulated in a self-extinguishing plastic box (UL 94V-0). Designed for harsh environmental conditions and compliant with AEC-Q200 requirements, these capacitors are suitable for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications. Key advantages include high stability of capacitance, a high operating temperature of 110 C, self-healing properties, and a flame-retardant case and resin.