Contact Now
Capacitance : 15uF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 15uF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=37.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH156K305N40
Model Number : MXH156K305N40
Package : Through Hole,P=37.5mm
Contact Now
Product Overview
The MXH series capacitors are constructed with metallized polypropylene film encapsulated in a self-extinguishing plastic box (UL 94V-0). Designed for harsh environmental conditions and compliant with AEC-Q200 requirements, these capacitors are suitable for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications. Key advantages include high capacitance stability, a high operating temperature of 110 C, self-healing properties, and a flame-retardant case and resin.