Contact Now
Capacitance : 4.7uF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 4.7uF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=27.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH475K305H30
Model Number : MXH475K305H30
Package : Through Hole,P=27.5mm
Contact Now
Product Overview
The MXH series capacitors are constructed with Metallized Polypropylene Film encapsulated in a self-extinguishing plastic box (UL 94V-0). These capacitors are designed for harsh environmental conditions and comply with AEC-Q200 requirements, making them suitable for automotive-grade applications. They are ideal for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications, offering high stability, a high operating temperature range, self-healing properties, and a flame-retardant case.