Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
DC Resistance(DCR) : 1.75Ω
Voltage Rating - DC : 5V
Number of Lines : 2
Voltage Withstand : 125V
Description : 2Line Common Mode Choke Surface Mount-4P 1.2x1mm 90Ω@100MHz 160mA DCR 1.75Ω
Mfr. Part # : EXC24CE900U
Model Number : EXC24CE900U
Package : SMD-4P,1.2x1mm
Contact Now
EMC Components / ESD Components
Product Attributes
  • Brand: Panasonic
  • Origin: Not explicitly stated, but implied to be manufactured by Panasonic.
  • Certifications: RoHS Directive compliant.
  • Material: Ceramics, Inner Conductor Electrode, Ferrite (specific materials vary by product).
  • Color: Not specified.
Technical Specifications
Common mode Noise Filters EXCX4CZ 0.65 0.50 0.30 20 30 % (at 100 MHz) 10 100 3.030 % 40 C to +85 C Small and thin, High-common mode attenuation at 2.4GHz, Suitable for noise suppression at Wi-Fi band, Strong multilayer/sintered structure, excellent re ow resistance and high mounting reliability, Lead, halogen and antimony-free. Smartphones, Tablet PCs and DSC, Suppresses noise radiation to Wi-Fi Equipment.
Common mode Noise Filters EXCX4CH 0.65 0.50 0.30 Not specified in detail for this model, but characterized by high common mode attenuation in high-speed differential transmission lines. Not specified Not specified Not specified Not specified Small and thin, High common mode attenuation in high-speed differential transmission lines, Cut-off frequency is more than 8.5 GHz, and an in uence to differential transmission signal quality is little, Strong multilayer/sintered structure, excellent re ow resistance and high mounting reliability, Lead, halogen and antimony-free. Smartphones, Tablet PCs and DSC, Noise suppression of high-speed differential data lines such as USB, LVDS and HDMI.